I dagens radio bubb.la avhandlades Saudiarabiens nya koalition mot terrorism och den nya saudiska definitionen av terrorism som ateism, Margot Wallströms helomvändning i frågan om Västsahara, uzbekiska torpeden dömd i Östersunds tingsrätt, flera stora personalförändringar i mediasfären, kurdernas potential som föredöme för andra kämpande folk i Mellanöstern, matbrist i Ryssland, terraforming i Indonesien, rasismpanik över Star Wars i amerikanska vänstermedier, Nya Zeeland tar ett steg närmare ny flagga och elnäten i Baltikum kopplas ihop med de i Polen och Sverige.
Nyhetsinslag från dagens sändning:
Länkar som diskuterades i dagens sändning:
Man döms i hovrätten för mordbrand, slipper straff då gärningen utfördes under ofrivilligt LSD-rus
Berömde radioprataren Howard Stern kvar på SiriusXM i ytterligare fem år
Jan Helin lämnar Aftonbladet, blir programdirektör på SVT, beskrivs som modig av VD Hanna Stjärne
Brist på matvaror i Ryssland på grund av handelsembargot, enligt centralbanken
Rijksmuseum i Amsterdam ändrar titlar på konstverk, tar bort ord som kan vara kränkande
MSNBC-ankaret Melissa Harris-Perry anser Star Wars rasistisk
Ludwig von Mises mer populär än Keynes och Friedman i Brasilien enligt sökstatistik från Google
Jakarta bygger skyddsbarriär mot havet för att skydda staden som sjunker snabbare än Venedig
Ryssland stationerar 7 000 soldater på gränsen till Turkiet efter inbjudan från Armeniens regering
President Zuma anklagas för att ha förvandlat Sydafrika till en bananrepublik
Gambia utropar sig till islamisk republik, vill distansera sig från sekulärt kolonialt arv
Länders antal handelspartners korrelerar negativt med krigsbenägenhet, enligt Stanfordstudie
Apkungen / December 16, 2015
Härligt avsnitt som vanligt. Dock noterade jag lite av en missad chans i inslaget om Sydafrika. Det enda jag saknade i det (oerhört efterlängtade) avsnittet där Boris pratade om marxism var en diskussion om arbetsvärdeteorin, den del av marxistisk teori jag finner mest förnuftsvidrig och svår att ta till sig. Detta koncept berördes av er i förbigående men Martin missade chansen att fråga Boris hur han ställer sig till det. Vågar man hoppas på ett svar på frågan?
/
radio bubb.la (Author) / December 31, 2015
Instämmer, jag tänkte själv i efterhand på att jag borde ha tagit upp den saken. Men det finns väl ingen som tar arbetsvärdeläran på allvar längre? /Martin
/